15 Nisan 2012 Pazar

belki birilerine ulaşır!!!!HEDEF; DAHA FAZLA ÇOCUĞUN EĞİTİMLE YAŞAMINI DEĞİŞTİRMEK!!
Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana  “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. Cemiyet, babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli ve başarılı çocuklarımızı dokuz yaşındayken annelerinden emanet alıyor. Onlara uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunuyor. Düşünen, araştıran, sorgulayan, topluma, çevresine ve ailesine karşı sorumlu, aydın bireyler olarak hayata atılmalarını sağlıyor.
Bitmeyen hikâye…
Bugün ülkemizin dört bir yanından, sınavla seçilen 900’ü aşkın çocuğumuz, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar 10 yıl süresince tam burslu ve yatılı okuyor. Cemiyet, öğrencilere eğitim hayatlarını maddi kaygıdan uzak sürdürmeleri için her ay cep harçlığı veriyor. Lise 2. ve 3. sınıfta üniversite sınavına hazırlanmaları için dershaneye gönderiyor ve üniversiteyi kazandıklarında da burs desteğini sürdürüyor.
Aydınlık Türkiye sevdalılarının desteğiyle 1863’ten bu yana yanan ışık!..
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çocuklarımıza sağlanan tüm olanaklar, Cemiyetin kişi, kurum ve kuruluşlardan elde ettiği bağışlarla gerçekleştiriliyor. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dan edebiyatımızın büyük üstadı Sait Faik’e kadar Türkiye’nin aydınlık yarınlarına sevdalı sayısız hayırseverin desteklediği Cemiyet, bu sayede çocuklarımıza “eğitimde fırsat eşitliği” hakkı tanıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi’nde de yer alan bu temel hakkı ırk, cinsiyet, mezhep ayrımı yapmaksızın, adilane koşullarda yaptığı sınavı kazanan çocuklarımıza sunuyor.
Eğitimle değişen yaşamlar…
Matematikçi Salih Zeki, ultrasonografinin öncüsü Prof. Dr. Adnan Sokullu, ressam Mahmut Cûda, Türk edebiyatının kilometre taşlarından Ahmet Rasim, Türkiye’nin ilk çocuk psikiyatri Prof. Dr. Rıdvan Cebiroğlu, matematikçi Mehmet İzzet, maliyeci Hasan Ferit, edebiyatçı İsmail Sefa, Cumhuriyet tarihinin ilk şehir tarihçisi ve Türk belediyeciliğinin önemli ismi Osman Nuri Ergin, tiyatro sanatçısı İhsan Devrim, Başbakanlık Müsteşarı ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz ve daha niceleri… Hepsi küçük yaşta babalarını yitirmişti, hepsinin maddi koşulları bırakın iyi bir eğitimi, okula gitmeye dahi olanak tanımıyordu. İşte onlar, her çocuğun iyi bir eğitim hakkına sahip olduğunu savunan Cemiyet’in hayırseverlerden sağladığı bağışlarla hayatlarına anlam kattı. Darüşşafaka’da şefkatle eğitim gördüler, aldıkları eğitimle yeni bir dünyaya adım attılar. Sadece kendilerinin değil, ailelerinin kaderini de değiştirdiler ve üstlendikleri kilit görevlerle ülkelerinin geleceğine damga vurdular. İşte Darüşşafaka Cemiyeti, 1863’ten beri bunun için çalışıyor!..
Kapalıçarşı esnaf eğitiminden, döneminin en modern eğitimine
Dönemin önemli matematikçisi, asker ve devlet adamı Yusuf Ziya Paşa önderliğinde Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi tarafından kurulan Cemiyet’in başlangıçtaki amacı, Kapalıçarşı’daki esnaf gençlerin eğitimine kaynak sağlamaktı. Beyazıt’taki eski Valide Mektebi’nin onarılmasını sağlayan Cemiyet, aralarında vatan şairi Namık Kemal’in de bulunduğu dönemin pek çok aydınının burada gönüllü öğretmenlik yapmalarını sağladı. 1868’e gelindiğinde ise Cemiyet, o tarihe kadar eski bir kışla ya da konağın okul olarak kullanıldığı Osmanlı Devleti’nde Türk tarihinin okul amaçlı ilk binasının inşasına başladı. İtalyan mimar Barironi’nin tasarladığı ve Dolmabahçe Sarayı’nın mimarbaşı OhannesBalyan’ın planını çizdiği okul, İstanbul Fatih’te inşa edildi. Kız ve erkek öğrencilerin aynı çatı altında eğitimlerine uygun, çağın çok ilerisinde imkânlara sahip okul, 29 Haziran 1873’te “Darüşşafakat’ül İslamiye” adıyla kapılarını parasız, yatılı ve özel statülü olarak açtı. O tarihten bu yana Cemiyet, Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerin eğitimlerine kaynak yaratmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

1800’lü yılların sonlarında, ülkemizde Batılı tarzda eğitim veren okulların sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadardı. Bu okullardan biri olan Darüşşafaka’yı diğerlerinden ayıran temel fark ise ilk günden beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonu benimsemeydi. Benzer okullar, varlıklı ailelerin çocuklarını kabul ederken Cemiyet, babası hayatta olmayan ve ailesinin maddi durumu yetersiz çocukların kaliteli eğitim almasına olanak tanıyordu. Dönemin ihtiyaçlarına göre eğitim programlarının içeriğini, ismini ya da faaliyet mekanını yenilese de bu misyondan asla taviz vermeyen Cemiyet, bu misyon doğrultusunda yaşamları eğitimle değiştirmeye devam ediyor.

mezuniyet_dc_web.jpg
Hedef: Daha fazla çocuğun yaşamını eğitimle değiştirmek
Geniş anlamda Darüşşafaka Ailesi’ni başta Darüşşafaka Cemiyeti ve bünyesindeki DarüşşDarüşşafaka Eğitim Kurumları, Darüşşafaka Rezidansları (Yakacık, Maltepe, Şenesenevler ve Urla), Maltepe Özel Bakım Ünitesi, Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olmak üzere Darüşşafakalılar Derneği ile Darüşşafaka Spor Kulübü Derneği oluşturuyor. Bu kuruluşların tümünün ortak hedefi, destek veren kişi ve kuruluşların katkılarıyla daha fazla çocuğa kaliteli eğitim olanağı sağlamak. Cemiyetin kaynaklarını ilk kurulduğu gün olduğu gibi bugün de kişiler, kurum ve kuruluşlardan alınan gayrimenkul bağışlarıyla, nakdi ve ayni bağışlar oluşturuyor.  
Tarihi boyunca bağışçılarının güvenine ve arzusuna gölge düşürecek herhangi bir eyleme izin vermeyen Cemiyet, aydınlık bir Türkiye’nin eğitimle sağlanacağına inananların, gözleri arkada kalmadan bağışta bulunduğu bir kurum olarak varlığını sürdürüyor.

“Darüşşafaka Velilerini Arıyor” kampanyasına katılabilirsiniz:
Darüşşafaka’da bir öğrencinin sadece eğitim giderleri için yaklaşık 10.000 TL tutarda bağış yapanlara “veli” adı veriliyor. Darüşşafaka Cemiyeti tarafından bir öğrencinin tüm eğitim giderlerini karşılayıp mezun edecek kadar (100.000 TL) bağış yapanlar “mezun bağışçı”, 200.000 TL bağış yaparak 2 öğrenci mezun edenler “çifte diplomalı bağışçı”, 500.000 TL bağış yapanlar “temel taşlarımız”, 1.000.000 TL bağış yaparak 10 öğrenci mezun eden bağışçılar “kurucu bağışçılarımız” olarak anılacaklar. Bu velilerden biri de siz olabilirsiniz.


http://www.darussafaka.org/tr-TR/kurumlar/Sayfalar/Darussafaka-Egitim-Kurumlari.aspx2 yorum:

  1. gönlü güzelim güzel bir duyuru, paylaştım .sevgiler

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederimmmm,duyarlılıgın için ben örgü çantam;)

    YanıtlaSil

halecepasaj@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz:)

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

popiler yayınlar;)